TSE TSEK Standart Belgelendirme

TSE TÜRK STANDARTLARI UYGUNLUK BELGESİ

TSEK KALİTE UYGUNLUK BELGESİ

TSE uygunluk belgesi ülkemizde yalnizca Türk Standartlar Enstitsü tarafindan verilen bir belgedir.TSE uygunluk belgesi sadece TSE tarafindan yayinlamis bir standardi olan örneklere verilebilen bir belgedir.Kisacasi TSE uygunluk belgesi almak istenilen ürüne ait TSE tarafindan yayinlanmis bir standart olmasi gereklidir.

Fakat ürüne ait henüz TSE tarafindan yayinlanmis bir standart yoksa ilgili ürüne,firmanin talebi dogrultusunda TSEK belgesi verilebilir.TSEK belgesinin alinabilmesi iin ürüne ait kalite faktörlerinin basvuru sahibi firma tarafindan beyan edilmesi zorunludur.Eger basvuru sahibi firmadan önce herhangi bir kuruluş ayni ürüne ait TSEK belgesi almis ise yeni basvuruda bulunan firma daha önce ilgili ürüne TSEK belgesi almis firmanin Kalite Faktörlerinden daha düşük kalite faktörleri beyan edemez.Dolayisi ile TSEK belgesi alinacak ürünün kalite faktörlerinin neler oldugu ve hangi sinir degerler oldugunu öğrenmek için TSE Temsilcilikleri ile irtibata geçilmeli veya danismanlik hizmetlerinden yararlanilmalidir.

TSE uygunluk belgesinin alinabilmesi iin ilgili ürüne ait marka tescil belgesinin olmasi zorunludur.Marka tescil belgesinin alinmasi uzun bir süre oldugundan TSE müracaat asamasinda Türk Patent Enstitsü tarafindan verilen Marka Tescil ön yazisini kabul etmektedir.Böylece marka tescil islemleriniz tam olarak tamamlanmadan Marka Tescil ön Yazisi ile TSE mracaat islemlerini baslatabilirsiniz.

Ülkemizde pek çok kuruluş tarafindan TSE uygunluk belgesi ile TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi (HYB) karistirilmaktadir.TSE uygunluk belgesi isletmeye veya kuruluslara verilen bir belge degildir.TSE uygunluk belgesi ilgili kurulusun ilgili marka ile basvuruda bulundugu ürüne verilen bir belgedir. TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi ise hizmet faaliyeti gereklestiren firmalara verilen bir belgedir.Örnegin ; beton,kum,deterjan,elektrikli aletler,yag,st,yogurt vb ürünlere TSE uygunluk belgesi verilebilir.Yetkili servisler,akaryakit istasyonlari,catering (hazir yemek) firmalari,tamir-bakim onarim yapan vb. hizmet kuruluslarina TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi (HYB) verilebilir.

TSE UYGUNLUK BELGESI BASVURUSU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

 • 1. TSE basvurusu için öncelikle TSE'nin web adresinden ilgili ürüne ait ürün belgelendirme başvuru formu indirilmeli ve doldurulmalidir.
 • 2. Marka tescil belgesi fotokobisi (Müracaat asamasinda Türk Patent Enstits tarafindan verilen Marka Tescil ön Yazisi da kabul edilmektedir )
 • 3. Basvuru sahibi kurulusu temsil etme yetkisine sahip olan kisinin imza sirkleri (Noter Tasdikli)
 • 4. Basvuru sahibi kurulusun yasal statüsünü gösteren bir belge fotokobisi ( Ticaret sicil gazetesi,Oda kayit Belgesi vb.)
 • 5. TSE tarafindan belirlenen ilgili banka ve hesap numarasina yatirilmis TSE müracat ücretini gösteren banka avans dekontu.
 • TSE UYGUNLUK BELGESİNİN ALINMASI İÇİN VERİLEN DANIŞMANLIK HİZMETLERİ AŞAMASI

  • İlgili ürüne ait TSE standartlari temin edilir.
  • İlgili standartlar detayli olarak incelenir.
  • Standartlarin ön gördügü dokümantasyon yapisi hazirlanir
  • Standartlarin ön gördügü laboratuar vb. diger altyapilar olusturulur.
  • Standardin istemis oldugu diger sartlar yerine getirilir.
  • TSE müracaat islemleri baslatilir.